How often do you grocery shop? How much do you spend - Page 3
+ Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 27 of 27

Thread: How often do you grocery shop? How much do you spend

  1. #21
    Posting Addict alwayssmile's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    I forget.
    Posts
    19,086

    Default

    My goal is $50 a week for groceries. Aiden is starting to eat more than I do at times, so some weeks it's $60. We don't use paper products. We use cloth napkins, utility cloths, etc. normally so we don't have those expenses. Although we do for the next 2.5 months since we're separated from our washer and dryer.

  2. #22
    Mega Poster mrs.doolittle's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    4,657

    Default

    Quote Originally Posted by CarolineJ View Post
    I was wondering if it was paper plates? On Wife Swap USA it looks like a lot of the families use paper plates for meals? Not sure if this if just on the show or common practice. Over here, you would only use paper plates at a BBQ or kid party.
    I'm fairly certain this isn't common practice. I can see my stepson using paper plates when he moves out because he's too lazy to wash dishes, but after he realizes that he can't afford those he'll probably figure out how to wash dishes. We typically use paper plates two or three times a year...my DS's birthday party and a dinner or two when my sister brings her entire family (she has 5 kids). We don't own enough dishes to accommodate her family!

    Beth (38 )
    DH (40)
    DSS (17)
    DS July 2010






  3. #23
    Mega Poster knhoward's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Kitchener, ON, Canada
    Posts
    3,196

    Default

    I spend approximately $800/month or $200/week on groceries. That does not include diapers or wipes because we use cloth. Groceries are much more expensive here. For 4 litres (1 gallon) of milk it usually costs me $6.99 (a good sale this week was $3.99 but I don't like to freeze milk, so we can't really stock up). We buy a lot of local foods in season too and pay the farmers we get them from a fair price, so that is a little more expensive (but the food tastes better and is fresher) We very rarely buy anything that is processed, so we don't use coupons and there aren't too many coupons available here anyways. We try to shop the sales and stock up on meat. An awesome sale price for chicken here is $3.99/lb, we buy several trays of meat and freeze them when we get sales. We stock up on TP when there are good sales. We don't often use paper towels and we don't use napkins.
    Kristin - Mom to 3 little boys and one baby girl

  4. #24
    Mega Poster knhoward's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Kitchener, ON, Canada
    Posts
    3,196

    Default

    Quote Originally Posted by FLSunshineMom View Post
    I am spending an average of $100 a week on groceries right now, but my goal is to get that down to $50 (with couponing), with a budget of $10 a week for toiletries.

    Those who don't use paper towels or napkins and use cloth instead ~ I would love to switch to all cloth if it meant saving more money, but I seem to use paper towels for so many things that I can't imagine using washcloths instead! lol. What do you use to clean oil (such as olive oil) and fat (such as from butter) out of frying pans before washing them?
    We use a old can (from soup or catfood) and we dump the grease onto the can, then we just use a wash cloth as soap and water to clean the frying pan. It's easiest if you clean it right away, before the fat congeals.
    Kristin - Mom to 3 little boys and one baby girl

  5. #25
    Posting Addict
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Southwestern PA
    Posts
    11,678

    Default

    I do the same. I also often let the oil/fat cool and then dump it directly into the garbage using a rubber spatula and then wash the pan with soap and water. The only thing we use paper towels for is draining the grease when we fry bacon (and fried chicken, fish, French fries, etc.). We tried using cloth napkins, but we found that the grease just does not wash out. However, we very rarely eat bacon or fried foods, so we can make a roll of paper towels last a few moths.

    Deb ................. DH Norm
    DS Caleb, 13 ...... DS Patrick, 12
    DS Isaiah, 8 ......... DS Thomas, 7

    DD Cherish, 6....... DD Emily, 7\18\13 ....... Ripple, 17
    William, 14 weeks, 4/11/12

  6. #26
    Prolific Poster Danifo's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,553

    Default

    We currently spend $200/week on groceries /diapers/cleaning products/pets. I would like it to be lower so I'm now aiming for $150.

    We use a combination of cloths and paper towel. We use a roll of paper towel a month but when my mom is here we go through a roll every couple days!
    DD1 July 2008 (41w3d)
    November 2010 (13 weeks)
    DD2 August 2011 (33w5d)

  7. #27
    Posting Addict
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Idaho
    Posts
    8,439

    Default

    For our family of 8 I spend $600/mo on grocery, household stuff, cleaning supplies, health & beauty, diapers/wipes, etc. I go grocery shopping once a week so that we always have milk and fresh produce. We budget $50 for eatdates/eating out and $15 for school lunches for 3 boys (that typically carries over into the next month because they only eat school lunch once a week)
    ~Janae
    Chase-13, Trey-11, Layton-9, Zander-5, McKay-3, Declan-1, Keely born 9/6/2012

    2/25/10

+ Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
v -->

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Sitemap | Terms & Conditions