The Dairy Cliff
+ Reply to Thread
Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 53
Like Tree13Likes

Thread: The Dairy Cliff

  1. #1
    Posting Addict Spacers's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    My avatar is the tai chi -- a symbol of the eternal cycle of life
    Posts
    16,481

    Default The Dairy Cliff

    Just heard something on my evening news about how, if the "fiscal cliff" scenario happens, the price of milk could double within a few months. That's because one part of the Farm Bill, which is one of the laws up for renewal on January 1st, controls the dairy market. Without it, pricing would go back to an outdated law put in place during the Truman era. The government would be required to buy dairy products based on 1949 production costs, when milking was done by hand. That would double today?s price.

    This wouldn't affect me much since we don't drink milk & don't use much milk in cooking, but I've seen other families at the grocery store with 4 or 5, even 6 gallons of milk in their carts. How would your family be affected if the price of milk doubled?
    David Letterman is retiring. Such great memories of watching him over the past thirty-two years!

  2. #2
    Super Poster
    Join Date
    May 2012
    Location
    Jeddah
    Posts
    678

    Default

    Milk is a big part of our diet, in that I have 4 kids who drink two glasses each a day. The little one still drinks three glasses. So we go through about half a gallon a day. We would continue to buy and provide this milk for our family but the price stinks. I mostly feel horrible for the families who are struggling. We are already buying only organic milk, so I am not sure what the price will be for that.

    I do think they will fix this issue though. There is no way they wouldn't. Perhas WIC and foodstamps will increase to cover the costs if it does not pass on time.



    Quote Originally Posted by Spacers View Post
    Just heard something on my evening news about how, if the "fiscal cliff" scenario happens, the price of milk could double within a few months. That's because one part of the Farm Bill, which is one of the laws up for renewal on January 1st, controls the dairy market. Without it, pricing would go back to an outdated law put in place during the Truman era. The government would be required to buy dairy products based on 1949 production costs, when milking was done by hand. That would double today?s price.

    This wouldn't affect me much since we don't drink milk & don't use much milk in cooking, but I've seen other families at the grocery store with 4 or 5, even 6 gallons of milk in their carts. How would your family be affected if the price of milk doubled?
    Aisha

  3. #3
    Community Host
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    13,532

    Default

    I could be mistaken, but I do not believe this is tied to the financial cliff. The article I read said that they were so busy with the financial cliff, that they just did not have time to deal with the milk issue. (But they do have time to make sure they all have their raises)

    I will go see if I can find it.

    As to the debate question, it has always puzzled me why when visiting NY milk costs anywhere from $1.99/gallon to $3/gallon, but here in TN we normally pay anywhere from $3.50/gallon for cheap off brand milk when it is on sale to $6/gallon for the name brand milk. Milk going up to $7/gallon would not hurt us that much because we are already used to milk costing a lot, but it would really hurt the families I know in NY.


    ETA - Price of milk could rise if farm bill not passed | www.wsoctv.com

    ~Bonita~

  4. #4
    Prolific Poster
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    2,219

    Default

    I get approx. 2 gallons every week so we would feel it.

    I pay about 2.69 a gallon. It amazes me how high milk is in some places! Some grocery stores I see the milk at 3.99 and I refuse to pay that much for milk when I know I can get the same milk much cheaper.

    It wouldn't stop me from buying it as I consider it an essential in my home but it would add on to our grocery bill.

  5. #5
    Prolific Poster
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1,334

    Default

    I pay $14.50 a gallon. Or would if we could buy gallons. We drink less milk than we would if we were in the US but we also have other sources of calcium, like fish bones, tofu, and spinach.

  6. #6
    Community Host
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    13,532

    Default

    Is that the equivalent of $14.50 in US dollars? Wow.

    ~Bonita~

  7. #7
    Prolific Poster
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1,334

    Default

    Yes, sorry I converted to USD.

  8. #8
    Community Host
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    13,532

    Default

    That is an awful lot for milk. I forget, do you live in England? I think I would be tempted to buy a cow. Nah, You would have to get up way to early to take care of it...

    ~Bonita~

  9. #9
    Super Poster
    Join Date
    May 2012
    Location
    Jeddah
    Posts
    678

    Default

    Wow 14.50! We pay 5.89 for Organic but the reg price is 2.89. We totally need our own cow as we spend at least $20 a week just for milk.
    Last edited by myyams; 12-30-2012 at 03:41 AM.
    Aisha

  10. #10
    Prolific Poster
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1,334

    Default

    I have a cow "share", as I make my own cheese as a hobby. I would prefer a goat, actually, but we really don't have enough land.
    AlyssaEimers likes this.

+ Reply to Thread
Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
v -->

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Sitemap | Terms & Conditions