Information on Cost-Effectiveness of Making Baby Food
+ Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5
Like Tree1Likes
  • 1 Post By Adelvise

Thread: Information on Cost-Effectiveness of Making Baby Food

  1. #1
    Posting Addict MrsMangoBabe's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Oklahoma City
    Posts
    5,399

    Default Information on Cost-Effectiveness of Making Baby Food

    People who are considering making their own baby food often ask if it is cheeper than buying commercial baby food. The answer is usually yes, but it may depend on how cheep of produce you can find.

    I recommend looking in your local grocery adds for the best prices. This is how I found my farmers market/health food store. They have weekly sales on seasonal produce at great prices. It helps to either buy fresh produce in season or to look for sales on the bags of frozen--especially for things like peas and green beans that are difficult to find fresh.

    Here a link showing comparisons of the cost of four baby foods:
    http://www.wholesomebabyfood.com/cost.htm

    ETA: Here is another link where you can put in how much the price per pound is for the food you are making and it calculates the price for homemade vs. jars. It also gives info on how to prepare that food:
    http://www.cuisinart.com/baby/calculator/

    The cost may be more for more expensive fruits and vegetables (mangoes, for example), but I think over all, homemade does save money. In my own experience, when I was making babyfood, I was spending on average $15 every 2 weeks on produce--a lot of that went to babyfood, but some was things that DH and myself were eating also--probably about $5 per shopping trip of it was. So that's probably about $20 a month for homemade. If I had been buying jars, and paying approx $.60 a jar for DD's approx 4 oz a day (she was never a big puree eater--but it would have been less in the beginning and more towards the end, so it averages out to 4 oz a day), that would add up to at least $36 a month--and over 6 months of making babyfood, that would be a cost savings of $96, give or take. DH thinks that's a conservative guess, and we probably saved more than that.
    Last edited by MrsMangoBabe; 08-07-2009 at 01:28 PM.
    -Brittany
    Doula, Childbirth Educator, and Mom to three adorable troublemakers
    Two time joyful Hypnobabies natural birthing mom
    My blog: Birth Unplugged

  2. #2
    Posting Addict Jenn0113's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    In the heat and humidity
    Posts
    25,924

    Default

    Thanks for the info! I'm going to put it on my blog. Everyone asks me how much I am really saving (like they don't get it) and now I can show them.
    Jenn & Jus 1.13.06
    Deacon: 11.11.08
    Kara: 12.27.11


  3. #3
    Posting Addict Jenn0113's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    In the heat and humidity
    Posts
    25,924

    Default

    Check out my blog for today
    Jenn & Jus 1.13.06
    Deacon: 11.11.08
    Kara: 12.27.11


  4. #4
    Posting Addict MrsMangoBabe's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Oklahoma City
    Posts
    5,399

    Default

    Quote Originally Posted by Jenn0113 View Post
    Check out my blog for today
    Awesome, Jenn! By your math, you are definitely saving a lot of money!
    -Brittany
    Doula, Childbirth Educator, and Mom to three adorable troublemakers
    Two time joyful Hypnobabies natural birthing mom
    My blog: Birth Unplugged

  5. #5
    Contributor
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3

    Default

    I think when you are making vegetable baby food it is WAY cheaper than buying the kind at the store. Our markets have squash for like 3 dollars. It makes a TON of baby food. It is also so much yummier for the baby. I never buy banana baby food either. They are so cheap and it is so easy to just mush it up raw for them to eat.

    Luckily, I have a via-mix blender that makes it smooth in about a second. I have heard a lot about the "baby-bullet" too. My kids see the ad on TV and seem to bring it up every time I buy a jar of baby food at the grocery store! It is so funny...

    Anyway, making the food saves on the cash for sure!

    Last edited by MissyJ; 07-03-2011 at 12:43 AM. Reason: Removed link
    tpillows likes this.

+ Reply to Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
v -->

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Sitemap | Terms & Conditions