Information on Cost-Effectiveness of Making Baby Food

5 posts / 0 new
Last post
MrsMangoBabe's picture
Joined: 04/09/07
Posts: 2276
Information on Cost-Effectiveness of Making Baby Food

People who are considering making their own baby food often ask if it is cheeper than buying commercial baby food. The answer is usually yes, but it may depend on how cheep of produce you can find.

I recommend looking in your local grocery adds for the best prices. This is how I found my farmers market/health food store. They have weekly sales on seasonal produce at great prices. It helps to either buy fresh produce in season or to look for sales on the bags of frozen--especially for things like peas and green beans that are difficult to find fresh.

Here a link showing comparisons of the cost of four baby foods:
http://www.wholesomebabyfood.com/cost.htm

ETA: Here is another link where you can put in how much the price per pound is for the food you are making and it calculates the price for homemade vs. jars. It also gives info on how to prepare that food:
http://www.cuisinart.com/baby/calculator/

The cost may be more for more expensive fruits and vegetables (mangoes, for example), but I think over all, homemade does save money. In my own experience, when I was making babyfood, I was spending on average $15 every 2 weeks on produce--a lot of that went to babyfood, but some was things that DH and myself were eating also--probably about $5 per shopping trip of it was. So that's probably about $20 a month for homemade. If I had been buying jars, and paying approx $.60 a jar for DD's approx 4 oz a day (she was never a big puree eater--but it would have been less in the beginning and more towards the end, so it averages out to 4 oz a day), that would add up to at least $36 a month--and over 6 months of making babyfood, that would be a cost savings of $96, give or take. DH thinks that's a conservative guess, and we probably saved more than that.

Jenn0113's picture
Joined: 03/09/07
Posts: 5335

Thanks for the info! I'm going to put it on my blog. Everyone asks me how much I am really saving (like they don't get it) and now I can show them.

Jenn0113's picture
Joined: 03/09/07
Posts: 5335

Check out my blog for today Smile

MrsMangoBabe's picture
Joined: 04/09/07
Posts: 2276

"Jenn0113" wrote:

Check out my blog for today Smile

Awesome, Jenn! By your math, you are definitely saving a lot of money!

Adelvise's picture
Joined: 06/13/11
Posts: 2

I think when you are making vegetable baby food it is WAY cheaper than buying the kind at the store. Our markets have squash for like 3 dollars. It makes a TON of baby food. It is also so much yummier for the baby. I never buy banana baby food either. They are so cheap and it is so easy to just mush it up raw for them to eat.

Luckily, I have a via-mix blender that makes it smooth in about a second. Smile I have heard a lot about the "baby-bullet" too. My kids see the ad on TV and seem to bring it up every time I buy a jar of baby food at the grocery store! It is so funny...

Anyway, making the food saves on the cash for sure!