What is your weekly or monthly grocery bill?
+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 34

Thread: What is your weekly or monthly grocery bill?

  1. #1
    Posting Addict Mommyin0406080912's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Northeast Ohio
    Posts
    10,255

    Default What is your weekly or monthly grocery bill?

    I wanted to see what others spend at the store! My budget includes diapers, and all household and personal items. I use a lot of coupons. I try not too buy too many boxed items. From what you see on extreme coupon show they eat a lot of boxed noodles and crap. We go through a lot of produce and chicken.

    But my monthly budget is 600 and I am trying to bring that down to 550.

    What about you?
    DD1-Maddy-8yrs
    DD2-Lucille-6yrs

    DS1-Wade-4yrs
    DS2-LeLand-3yrs

    DD3-Carolina Jan 13th 2012
    Lilypie First Birthday tickers

  2. #2
    Posting Addict boilermaker's Avatar
    Join Date
    Aug 2002
    Location
    Rocky Mtns.
    Posts
    19,380

    Default

    We have our dairy delivered-- and that is about $25/week for fresh/organic milk.

    I spend about $150/week on all other items. We buy primarily organic/free range stuff. And almost no pre-packaged items aside from breakfast cereals.....meals are typically all made from scratch. We really only eat meat a few times/week simply bc we buy the more expensive stuff.....

    Though our CSA will start our veggie delivery next week, so I'm excited to see how much we get this year So many fresh veggies and fruits....
    Audra
    DH Trey
    DD 8.03, DD 6.05, DS 3.07, DD 5.09, and DS arrived 6.17.12
    www.mamaginger.com

  3. #3
    Posting Addict turtnjay's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    NorCal
    Posts
    5,476

    Default

    Ummmm, yeah....grocery budget is insane!!

    Ours does change a bit, higher in the summer when boys are home but average is 200 a week at Costco and 100 every 2 weeks at the regular grocery store. So, what's that...$1000 a month!!! I don't like these questions that make me think about it!

    Gosh, that's a lot of money! My boys are vacuums! I know we spend A LOT on milk, meats and produce. I make pretty much everything from scratch, including our breads.
    *Christina*
    DH~Jason
    DS~8/91, DS~12/93, DS~12/93




    No FB comments, please! This is a BIG secret!

  4. #4
    Posting Addict boilermaker's Avatar
    Join Date
    Aug 2002
    Location
    Rocky Mtns.
    Posts
    19,380

    Default

    Christina-- I think that will be our bill in another 10 years

  5. #5
    Posting Addict
    Join Date
    Jul 2002
    Posts
    9,515

    Default

    We spend about 500/month on groceries. Some months are less, others more depending on what we do that month (friends and family over for dinners are something we like to do, but it raises food bills those times).

    I buy all generic stuff and we eat a lot of fresh fruits/veggies. I make my own bread and pasta, and we "grow" our own eggs (so I guess that doesn't take into account feed costs for our chickens, where we get our families eggs and we eat a lot of eggs ).
    Holly
    DS 2/04
    DD 10/05
    DS 7/08
    DS 1/12
    #5--a GIRL due 3/2/14!

    Visit eyeMateys.com for fun Amblyopia eye patches today!

  6. #6
    Posting Addict
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    19,047

    Default

    Hmmmm.... I'm currently in denial... if I don't add it up, I can't find out how much it's gone up in the past year.

    No, I think we're around 500 a month on average. I've been bad lately, with moving and then everyone getting sick repeatedly our budget kinda got tossed on end for a few months. I need to reevaluate and reestablish our new budget, but I just haven't had the time/energy needed to really look at it all yet. And since we've been sliding along ok.... I haven't had the motivation to do so either, lol.
    Nancy
    dh ~ Jacob
    dd ~ Ruth(11), ds ~ Jotham(9), ds ~ Caleb(7), ds ~ Evan (4), ds~ Ted (2)

  7. #7
    Posting Addict MrsSchepp's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    16,048

    Default

    Less than $200/week as of right now. I am sure that will get bigger as they do
    ~Heidi~
    Wife to Jason
    Momma to:
    Brodie(9)~Deacon(8 )~Truman(8 )~Sawyer(5)~Elliot(3)~Finn 3/9/12

  8. #8
    Posting Addict
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Southwestern PA
    Posts
    11,678

    Default

    We spend $200 per week on grocery and household. That includes everything for the household, including cat litter and food, and if we need something like a small kitchen appliance or bed sheets, we will save up some of our household budget for the week for that. The only items not included in household are gifts and clothing and home improvement, which are separate items on our budget. (Home improvement is separate because we have to make modifications on our home for Isaiah and to prepare the house for moving.)

    Deb ................. DH Norm
    DS Caleb, 13 ...... DS Patrick, 12
    DS Isaiah, 8 ......... DS Thomas, 7

    DD Cherish, 6....... DD Emily, 7\18\13 ....... Ripple, 17
    William, 14 weeks, 4/11/12

  9. #9
    Posting Addict ashamom27's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Where the sunflowers grow.
    Posts
    11,302

    Default

    You had to ask, didn't you? *feels anxiety levels rising*

    Like Christina, I don't like to think about it b/c there is no way to cut it with all these boys!

    I easily spend $ 300 a week, sometimes more. Ouch.

    Lilypie First Birthday tickers

  10. #10
    Posting Addict mandi04's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    WI
    Posts
    28,578

    Default

    Mine are still little...so I'm sure it'll go up with time. I go shopping twice a month and usually spend $150-200 each of those times We don't eat out often (maybe once a month? depending on which month, some we do more than that, some not even once). I used to be more motivated to cook from scratch and I'm slowly getting back there, I have a bread machine that hasn't been used in far too long (but I used to use it often and would like to get back to that point...). Right now our big expenses are DEFINITELY milk, peanut butter and bread. Bread isn't expensive but with how often we need it and considering how far from town we live it can be pretty pricey to need to run somewhere for bread (usually the gas station near us, which of course costs more than the store but probably equals out when you figure in gas)
    I do want to raise chickens, but it'll be another year or two and I don't see it saving us *that* much. A dozen eggs usually lasts us a week....depending, fall/Christmas I go through WAY more
    DD1- July 2004
    DD2- April 2006
    DS1- December 2009
    DS2- August 2011

+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1234 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
v -->

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Sitemap | Terms & Conditions